Pojištění k hypotéce

Životní pojištění, na smrt i pojištění dlouhodobé nemoci či ztráty zaměstnání jsou k hypotéce nutností. K hypotéce je třeba přistupovat svědomitě a dobře si propočítat finanční možnosti. Promyslet si, proti čemu všemu se pojistíte. Myslet byste měli i do budoucnosti. Během let se snadno může stát, že se vaše příjmy o dost sníží. Může se vám narodit dítě, ubude jeden příjem, změníte zaměstnání nebo se vám sníží plat. Může se vám přestat dařit v podnikání, můžete se zranit a delší dobu nevydělávat, když těžce onemocníte. Počítat byste měli i s tím, že vzrostou vaše výdaje. Vyšší ceny energií, rostoucí inflace a zdražování všeho, s tím je třeba počítat dopředu.

Životní pojištění

Jestli je rodina i splátka hypotéky závislá hlavně na vašem příjmu, je třeba uvažovat o rizikovém životním pojištění, i když jej banky většinou nevyžadují. Pokud máte jistých příjmů víc, třeba z pronájmu, forma jištění pomocí životního pojištění je pro vás asi zbytečná. U životního pojištění je řada variant. U hypotéky by mělo být pojištění nastavené tak, aby pokrylo splátku v době výpadku příjmů. Je třeba počítat minimálně s tisícovkou platby měsíčně. Vždy si připočítejte minimálně 10 % rezervu a podle toho si nastavte pojistné částky u jednotlivých rizik, což je úraz, invalidita a smrt. Třeba jen kvůli komplikované zlomenině živitele přijdete za půl roku o 180 000 korun a jen díky úrazovému pojištění s denním odškodným ve výši 500 korun budete schopni hypotéku dále splácet. Ostatní výdaje domácnosti lze čerpat z rezervy, která má činit 3 až 6 pravidelných měsíčních výdajů rodiny.

Pojištění schopnosti splácet

Nemoc si nevybírá a potkat může i vás. Nepříjemným výpadkem příjmu může být i ztráta práce. Možná přijde úraz, nebo dostanete v práci padáka, proto nepodceňte řešení následků. Musíte pravidelně vytvářet dostatečnou rezervu, spořit a na peníze prostě nesahat. Ideální je mít stranou částku odpovídající dokonce roční výši splátky úvěru. Pojištění proti riziku zejména nedobrovolné ztráty zaměstnání nebo neblahé dlouhodobé pracovní neschopnosti spočívá právě v tom, že za vás pojišťovna převezme všechny úhrady pravidelných splátek úvěru v době, kdy nemůžete splácet vy. Jde maximálně o 12 měsíčních splátek. V případě smrti a invalidity pojišťovna jednorázově uhradí celkový nesplacený dluh. Při doplacení hypotečního úvěru pak končí i vaše pojištění.