Ceny bytů rostou

Byty stále výrazně zdražují, překvapivě v paneláku mnohem rychleji než v novostavbách. Cena je již na hranici 50 000 korun za m2. Kromě Ústí nad Labem opravdu výrazně zdražily byty v prvním a druhém čtvrtletí ve všech krajských městech. Více než nové byty v developerských projektech ale stále zdražují paneláky, což se neočekávalo, a bydlení ve starších cihlových domech, kde už je to logičtější. Nejrychleji rostou ceny panelákových bytů, i když jsou tradičně nejlevnější. Ceny bytů rostou zcela plošně i v meziročním srovnání, ze seznamu vybočují jen Karlovy Vary, kde zase naopak došlo jen k nepatrnému poklesu cen rezidenčních nemovitostí. Kdo byl ale v Karlových Varech, již dobře ví, že jsou celé ruské a nemovitosti jsou pro většinu našinců zcela nedostupné.

Jak jsou na tom ceny bytů

Průměrná cena bytu meziročně vzrostla o 1/10 na 49 800 korun za m2. Údaje se zakládají na 6 725 transakcích evidovaných od dubna do června na katastrech nemovitostí. Celková hodnota všech prodaných bytů je 21,2 miliardy korun. Kromě krajských měst tento index sleduje i vývoj cen bytů ve 4 vybraných městech Středočeského kraje. Neukazuje naopak vývoj ceny bytů v menších městech. Při jejich započtení by pak nakonec byla průměrná cena mnohem nižší. Nejvíce si meziročně připsaly paneláky, a to 15 % a byty ve starších cihlových domech, kde to bylo více než 12 %. Byty v developerských projektech pak aktuálně zdražily o méně než 1/10. Paneláky jsou ze všech segmentů na trhu stále nejlevnější, ale dynamika růstu jejich cen je naopak nejvyšší, protože rostou z nízkého základu a současně také dohání ostatní segmenty rezidenčního trhu. Nabídka bytů na prodej je stále nedostatečná, a to hlavně v Praze.

Prodeje v číslech

V Praze se uskutečnilo asi 65 % všech prodejů a průměrná cena bytu šla na 65 663 korun za m2. Z městských obvodů byty za poslední 3 měsíce zdražily nejvíce zejména v Praze 8, kde se průměrná cena vyšplhala až na 70 900 korun za metr čtvereční. Meziročně pak nejvíce rostly ceny bytů na Praze 2, kde se dnes obchodují byty v průměru za 84 900 korun za m2, což jeo 23 % více, než bylo loni. Praha 2 je sice žádaná, ale jde o malý trh, kde vzniká málo novostaveb. Obchoduje se zde převážně s byty ve starších, ale za to vysoce kvalitních cihlových domech. Nové bytové domy a ceny bytů jsou zde vysoké. Například projekt Rezidence U Muzea od developera Central Group, kde se byty prodávají i za více než 200 000 korun za m2. Praha 8, především Karlín a Libeň patří mezi oblíbené.

Luxusní bytový projekt stavěný v bývalých libeňských docích od společnosti Crestyl a pár dražších bytových projektů u Vltavy v Karlíně, jdou na dračku. Byty v developerských projektech tvoří samostatnou kategorii. V Praze se v červnu průměrná cena bytů v nových projektech vyšplhala na 92 600 korun za m2. Jde o průměr z přibližně 4 300 bytů inzerovaných developery v celkové hodnotě 29 miliard korun.