Pozor na nebankovní neférové půjčky. Víme, jak je poznat

Nebankovní půjčky jsou aktuálně velkým hitem, který je zároveň obrovským lákadlem. Lidé dnes chtějí peníze hned, nechtějí na ně čekat dlouhé týdny nebo měsíce. Zkrátka když peníze potřebují, tak je očekávají mít ve chvíli, kdy je potřebují. To je hlavní důvod, proč si lidé žádají spíše o nebankovní půjčky, které rychlost slibují. Od bankovních půjček se už dávají ruce pryč, pokud se tedy nejedná o půjčku na hypotéku.  

Je sice skvělé, že si dnes lidé mohou vybírat a že nebankovní půjčky jsou skutečně tak atraktivní a v mnohých směrech výhodné, ale na druhou stranu můžete narazit na neférové nebankovní půjčky, které vás mohou dostat do pěkné šlamastiky. Přece jen nepoznáte na první pohled, že jsou důvěryhodné. Existuje však několik varovných znamení, že byste se od dané půjčky měli raději držet dál.  

Pojďme si říct několik základních triků nebankovních půjček, které signalizují, že jsou zároveň neférové.  

Extrémně drahé předčasné splacení 

Než podepíšete smlouvu s nějakou společností, doporučujeme se informovat o všem, co se půjčky týče. Informujte se třeba o tom, jak je to s předčasným splacením. Pokud je předčasné splacení extrémně drahé, pokud je vysoce sankciované, doporučujeme se držet od této půjčky dál. Sankce za předplatné splacení se mohou dostat klidně i do výše několika set tisíc korun.  

Není stanoven přesný úrok 

Mnozí poskytovatelé nebankovních půjček to dělají tak, že cíleně neřeknou úrok nebo ho vypočtou nepřesně. Nepřesné vypočtení úroku většinou nastává tehdy, kdy se počítá úrok z půjčené částky bez ohledu na to, jestli už byla část listiny splacena. Výsledkem takového nepřesného počítání úroku je pak velice drahá půjčka, kterou si člověk zapamatuje do konce svého života.  

Stejně tak si dávejte pozor na takové půjčky, které slibují nízký úrok ale jen po jeden rok. Po uplynutí jednoho roku byste mohli být překvapeni nadmíru vysokým úrokem, který se může dostat i přes dvacet procent.