Otevřel se nový daňový balíček. Potěší zejména OSVČ

Sledujete aktuální dění v České republice? Pokud ano, určitě vám neuniklo otevření daňového balíčku, který s sebou přinesl celou řadu změn. Největší radost budou mít hlavně osoby samostatně výdělečně činné, kterým se v rámci tohoto balíčku zvedly limity na výdajové paušály. Samozřejmě nejen OSVČ jsou z balíčku potěšeni.  

K nejvýraznějším změnám, které přinesl daňový balíček ministryně financí, patří hlavně konec superhrubé mzdy a mimo jiné i rovné daně. Daňový balíček, jenž se otevřel v dubnu, tak přináší novinky hlavně pro firmy nebo větší podnikatele. Jednotlivé změny podle všeho mají omezit agresivní daňové plánování, které bývá často ze strany nadnárodních skupin.  

Pokud bychom se na daňový balíček měli podívat z pohledu běžného zaměstnance nebo případně drobného podnikatele, najdeme jen několik změn, které jsou ale velmi příjemné a zajímavé.  

Vyšší limity na výdajové paušály 

Jak jsme zmínili, radost mohou mít hlavně osoby samostatně výdělečně činné, které mohou při daňových přiznáních už v příštím roce využít vyšší limity na výdajové paušály. Ty byly vloni sníženy z toho důvodu, že se zavedly slevy na manželku a děti. Nyní je možné využít jak slev, tak vyšších limitů na výdajové paušály, které se tak vrátily do normálu – tedy řemeslníci budou moct odečíst výdaje do částky 1,6 milionu, u šedesátiprocentního paušálu to půjde do výše 1,2 milionu, u čtyřicetiprocentního paušálu to půjde do osmi set tisíc a u třicetiprocentního pak do šesti seti tisíc korun.  

Sjednocení daně i odvodů u dohody o pracovní činnosti 

V daňovém balíčku je další změna týkající se dohody o pracovní činnosti. Změna se tedy dotkne lidí, kteří mají drobné přivýdělky. Sjednotí se dva limity týkající se dohod o pracovní činnosti, sjednotí se konkrétně daň i odvody.  

Zlevní se teplo 

V daňovém balíčku je také uvedeno, že by se mělo zlevnit teplo. Případně, že se nebude nijak dále zdražovat, jako tomu bylo doposud. Daň z přidané hodnoty by totiž měla klesnout z patnácti na deset procent.