Registr platebních informací pomůže společnostem odhalit neplatiče

Pro firmy je stále větším problémem nakupování zboží na úvěr lidmi, kteří již mají dluhy z předchozího období. Z nového registru určeného pro podniky lze zjistit, zda potenciální klienti splácejí své předchozí dluhy včas nebo mají potíže se svojí platební morálkou. Nový Registr platebních informací, REPI, spustila společnost CRIF, tedy Czech CreditBureau. Zajišťuje provoz Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, tedy BRKI a NRKI. Tento nový registr bude sloužit zejména ke sdílení údajů o platební morálce svých klientů například u poskytovatelů známých mikropůjček, telekomunikačních služeb, dále pak energií, nájemců nemovitostí, provozovatelů různých e-shopů, splátkových a dalších forem společností.

Registr, který je přínosem

Nový registr bude přínosem pro řadu společností, které doposud nesdílely žádné informace o platební morálce svých zákazníků a tím mohou předcházet potenciálně rizikovým smlouvám. Význam mají i pro jejich zákazníky. Stejně jako u Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, budou v REPI vedena jak negativní, tak i pozitivní data o splácení závazků svých klientů. Znamená to, že lidé splácející své závazky včas, získají výhody v podobě mnohem lepších podmínek za poskytované půjčky či služby. Člen registru uvidí, že zákazník platí včas a pak může nabídnout výhodnější smlouvu, bez zdlouhavých prověřování a potvrzení. Lidé, kteří mají s platební morálkou potíže, budou posuzováni přísněji. Prvními členy registru REPI jsou společnosti sdružené v Asociaci poskytovatelů nebankovních úvěrů, APNÚ, poskytovatelé mikropůjček, které procházejí licenčním řízením pro poskytování spotřebitelských úvěrů u ČNB.

Údaje z několika sektorů

Registr platebních informací REPI bude rozšířen o další společnosti z řad poskytovatelů mikropůjček a dalších sektorů. Jeho členy se mohou stát všechny společnosti poskytující svým klientům služby založené na pravidelných splátkách nebo s odloženou splatností. E-shopy, společnosti pronajímající nemovitosti, poskytující telekomunikační a datové služby, nebo společnosti umožňující nákup služeb a zboží na fakturu. REPI bude evidovat informace o fyzických i právnických osobách. Podle průzkumu Asociace poskytovatelů kreditních informací ACCIS, tedy AssociationofConsumerCreditInformationSuppliers, jsou v různých Evropských zemích do registrů zahrnuty veškeré informace z různých sektorů, nejen pouze z oblasti bank i poskytovatelů úvěrů. Podle poslední studie ACCIS do Evropských registrů přispívají v 55 % případů i inkasní agentury, ve 30 % případů poskytovatelé internetového připojení a ve 25 % případů jde o pojišťovny a energetické společnosti. Dobře fungují multisektorové registry užitečné pro poskytovatele služeb a jejich zákazníky v Německu, Velké Británii a Skandinávii.