Tipy a rady, jak ušetřit na vodě

V současné době by měla nejedna rodina šetřit. Důvodem toho je aktuální koronavirová krize, která (řekněme si to popravdě), trochu “leze” do peněz. Sice nemáme, za co utrácet, přesto se finance zmenšují, jelikož většina lidí nemůže chodit do práce. A tak nám nezbývá, než se zamyslet nad svými výdaji a plácnout se po rukou vždy, když chceme koupit nějakou zbytečnost. Na co bychom svou pozornost měli upnout především, je voda – i s tou lze šetřit.  

Je načase opravit kapající kohoutky 

Nabízí se otázka, jak s vodou šetřit. Vždyť každodenní hygiena je potřebná, stejně tak i umývání nádobí. Existuje tedy způsob, jak s vodou přece jenom tak moc neplýtvat? Ať se vám to zdá jakkoli velké sci-fi, skutečně to jde. Začít bychom měli u kapajících kohoutků. Mnoho lidí kapající kohoutky neřeší, ale pravdou je, že mluvíme o velkém problému, kvůli kterému můžeme denně ztratit i dvacet litrů vody. Když se k tomu přidá protékající toaleta, nemůžeme se vysokým účtům za vodu divit.  

Nejste o víkendu doba? Vypněte přívod vody 

Dalším způsobem, jak šetřit vodou, je její pravidelné uzavírání. Pokud máte před sebou víkend, během kterého nejste doma, jednoduše přívod vody uzavřete. Vyhnete se tím nemilému scénáři, kdy praskne hadička od záchodu nebo potrubí. To by vedlo k vytopení celé domácnosti, což byste nezjistili dříve, jak po krásně stráveném víkendu u rodičů.  

“Sbírejte” dešťovou vodu 

Pokud máte zahradu, víte, že i ta se podílí na velké spotřebě vody. Zejména v případě, že je léto obdobím sucha. Pokud pěstujete hodně zeleniny nebo květin, je načase začít sbírat dešťovou vodu. Postavte na zahradu kádě a velké barely, do kterých bude déšť padat. Nasbíranou vodou poté plodiny a rostliny zalévejte. Budete se divit, kolik vody tímto způsobem zachráníte, respektive ušetříte.  

Zavírejte kohoutek v době čištění nebo mydlení 

Víte, kdy dochází k největším únikům vody? V době, kdy si čistíte zuby nebo kdy si mydlíte ruce. Většina lidí nechává kohoutek otevřený a přívod vody je často velmi silný. Během těchto činností však kohoutek zavírejte a vyhnete se tím velkým ztrátám, jež se opět rovnají i několika desítkám litrů vody, která proteče zbytečně.