Ukončete své stavební spoření snadno a rychle

Mít stavební spoření je v současné době asi to nejvýhodnější spoření, které existuje. Například jiné spořicí účty už nestojí za to mít, protože právě na nich se peníze spíše znehodnocují, než zhodnocují. Je to způsobeno především inflací, která dříve nebo později všechny naspořené peníze na spořicích účtech doslova „sežere. Ostatně stavební spoření se stále ještě vyplatilo mít, proto se není čemu divit, když se ještě nyní do takového spoření lidé pouští s relativně dobrým pocitem. Co ale pak dělat, když už takové spoření budeme chtít ukončit? Vypovědět stavební spoření přece můžeme kdykoliv, nebo ne?

Když smlouva trvá alespoň šest let:

Pokud vaše stavební spoření držíte už více jak šest let, dostanete při výpovědi naspořenou částku už po třech měsících. Pokud se rozhodnete vypovědět smlouvu dříve, musíte si to zaplatit. Ukončení smlouvy před šestým rokem trvání je nutné zaplatit, protože vypovídáte smlouvu během vázací doby. Připravíte se tak o státní podporu a opravdu musíte zaplatit tučný poplatek, proto se nevyplatí rušit si stavební spoření před šestým rokem plnění.

Stavební spoření v sobě nese i řadu výhod. Jenže ty jsou opět možné využít pouze tehdy, kdy vaše spoření trvá déle jak šest let. Po výpovědi smlouvy, kterou byste ukončili po šesti letech, se vám peníze dostanou na účet do tří měsíců. Pokud je pro vás však taková doba naprosto nesnesitelná, samozřejmě lze požádat o vyplacení peněz dříve. Bohužel i tento krok v sobě nese především velký poplatek. Po zaplacení poplatku vám budou peníze vyplaceny zhruba do deseti pracovních dní, což už je mnohem přijatelnější doba než vyplacení do tří měsíců.

V různých společnostech se tato doba však mění. Většinou se to orientuje kolem těch deseti dnů, jinde to může být i do sedmnáctého dne od zaplacení poplatku. Záleží tedy, jak to má stanovená vaše banka, u niž si stavební spoření vedete.