Vlastní finanční deník vám pomůže zbavit se krátkodobé půjčky 

Dnes si představíme jeden preventivní prostředek, který nás může naučit zacházet rozumně s penězi. V dnešní době se mnoho lidí zadlužuje i zcela zbytečně. U malých a krátkodobých (většinou nebankovních) půjček jde totiž v drtivé většině o stejný důvod. Žadateli o půjčku chybí vždy jen pár tisíc a většinou jde o krátké období před výplatou. Zmíněné situaci se lze přitom poměrně snadno vyhnout. 

Základem je disciplína 

Stačí si jen vypěstovat určitou disciplínu a vést si důkladně, a především pravidelně osobní finanční deník. Pokud si totiž půjčujeme každý měsíc před výplatou menší obnos peněz, který nemáme následně problém splatit, ukazuje to na fakt, že máme své výdaje a příjmy nevyvážené v čase. Pokud své výdaje dokážeme správně usadit v čase, problém s půjčkou v dalších měsících již řešit nemusíme. 

Pojem finanční deník zní možná trochu odborně, ale skutečně v tom nic složitého nehledejte. V podstatě se může jednat i o jednoduchou tabulku. Pro svůj účel bohatě postačí, když si vytvoříte například v Excelu tabulku, kde budete mít sloupce příjem a výdej. Každou přijatou nebo vydanou položku stačí následně stručně zaúčtovat. Pro lepší přehlednost si v Excelu vytvořte pro každý měsíc vlastní list. 

Nezapomínejte si v tabulce vést také průběžný stav, tj. součet příjmů a výdajů včetně rozdílu. To je na finančním deníku jedna z nejdůležitějších věcí, která vám podvědomě brání ve zbytečném utrácení. Zapisujte si skutečně všechny položky, pokud si nevzpomenete na konkrétní částku, uveďte ji alespoň orientačně. 

Aplikace jsou dostupné zdarma 

Pokud si nechcete vytvářet vlastní tabulku, můžete vyzkoušet některý z programů pro správu osobních financí. K dispozici jsou zdarma i aplikace pro mobilní telefon. V Google Play je můžete hledat pod heslem: finanční deník, domácí finance, správa financí, domácí rozpočet apod. Existuje jich celá řada, stačí si jen vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. 

Ať už si povedete vlastní tabulku v Excelu nebo zvolíte specializovaný program, nejdůležitější část stále zůstává na vás. Z počátku vás pravidelné zapisování výdajů bude zřejmě otravovat, ale vydržte to alespoň 3 měsíce. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Zjistíte například, kolik potřebujete každý měsíc ušetřit nebo naopak kolik si můžete dovolit spořit. Navíc pokud si své zápisy prohlédnete zpětně, snadno odhalíte položky, které lze omezit nebo zcela vyřadit a tím pádem ušetřit. Vlastní finanční deník by vám měl také pomoci odhalit položky, jejichž platbu můžete oddálit. To je důležité pro výše zmíněnou časovou vyrovnanost mezi vašimi příjmy a výdaji.