Čtyři tipy, kam si odkládat peníze 

Máte volné finanční prostředky a nevíte, jakým způsobem s nimi naložit? Připravili jsme pro vás 5 jednoduchých tipů, které pro vás můžou přinést potřebnou inspiraci. Peníze můžete ušetřit a ochránit před inflací, stejně tak je můžete odkládat tam, kde díky nim na ně nebudete moct a vybudujete si tím slušnou finanční rezervu. 

Šetření v hotovosti 

Bohužel pořád velmi oblíbenou variantou spoření je tak zvané ukládání peněz pod polštář. Velké množství lidí své úspory uschovává doma v hotovosti. Peníze máte v tomto případě sice ihned po ruce, ale ztrácíte možnost jejich zhodnocení. Naopak vám díky inflaci v průběhu let logicky ztrácí na hodnotě, a proto se zdaleka nejedná o nejvhodnější volbu realizace spoření. 

Běžné a spořící účty 

Podobná je situace u běžných bankovních účtu. Na nich byste samozřejmě měli mít k dispozici určitou hotovost se kterou v případě nutnosti můžete ihned nakládat, ale větší částky byste měli směřovat raději jinam. O něco lepší variantou jsou spořící účty, které nabízejí alespoň základní míru úročení, ale i u nich se nemůžete spolehnout na výnosy, které by vaše volné prostředky ochránily před inflací. 

Stavební spoření 

Určitou alternativou pro vás může být v případě, že se chcete vyhnout předchozím variantám také stavební spoření. U něj dostanete přijatelnější míru úroku, a hlavně získáte nárok na státní podporu. Opět nemůžete očekávat závratné naspořené částky, ale můžete počítat s alespoň o něco menším poklesem hodnoty vašich peněz. 

Investování 

Nejlepší variantou se tak ve většině případu stává klasické investování. Je v podstatě jen na vás, zda budete investovat na burze nebo zvolíte trh nemovitostí či kryptoměn. Vždy však mějte na paměti, že s výnosností jakékoliv investice se samozřejmě zvyšuje i její rizikovost a k celému procesu byste proto měli přistupovat velmi ostražitě a opatrně.