Zero waste aneb ušetřete za běžný chod domácnosti

Životní styl zero waste přináší výraznou úsporu v běžném chodu domácnosti. Snažíme se chovat hospodárně a zaměřujeme se nejen na vlastní prospěch, ale také na celkovou ochranu životního prostředí. Jak ušetřit?  

Vlastní tašky 

Když si budete přát žít v souladu se zero waste, můžete začít vlastními obaly. Tím vždy ušetříte za nákup igelitových nebo papírových tašek, které prodražují každý nákup. Vzpomeňte si na prarodiče, ti také při každé návštěvě obchodu měli své vlastní tašky na celý nákup. Odolné látkové tašky navíc lze snadno vyprat a znovu použít.  

Hospodárné vaření 

Často nevyužíváme celou surovinu, ale jen její část. Vyhazujeme potraviny, které se dají ještě použít. Snažte se volit takové recepty, aby odpady z vaší domácnosti byly minimální. Například se vám podaří zužitkovat i uschlejší zeleninu tak, že ji vložíte do vývaru. Zde dodá chuť a bude k užitku. Stejnou službu dělají i cibulové slupky, které naši předkové nevyhazovali. Ve vývaru se postarají o vynikající chuť. Vidíte, že se blíží doba spotřeby chlebu nebo dalšího pečiva? Vytvořte žemlovku, topinky nebo smažené chleby ve vajíčku. Hledejte recepty, se kterými ušetříte.  

Ekologické čištění domácnosti 

Víte, čím se nejlépe umývají okna? Obyčejnou vodou s trochou octa. Budou se lesknout a budou hygienicky čisté. Stejný levný prostředek použijte i pro čištění povrchů v domácnosti, a také sanity. Ocet povrch desinfikuje. Následně vyvětrejte a je hotovo. Nepotřebujete nakupovat drahé čisticí prostředky v plastových lahvích. Na odpady využijte jedlou sodu v kombinaci s octem.  

Zero waste je životní styl 

Když se do toho dostanete, začnete se na svůj život dívat jinýma očima. Není potřeba kupovat vše nové, když vám stejně dobře poslouží použité věci. Oděvy lze zakoupit ve slevě nebo v obchodě s použitým zbožím. Brzy budete nadšeně sledovat, jak si dokážete pořídit mnoho předmětů pro běžnou potřebu z druhé ruky. Významně ušetříte.  

Zero waste snižuje množství odpadu, ale také šetří výdaje domácnosti.