Jak získat vlastní bydlení

Bydlet ve vlastním se zdá být nerealizovatelné. Hypotéky rostou strmě nahoru se svými úrokovými sazbami a ekonomika hlásí svou krizi, která tady nebyla, co pamatujeme. Lidé by měli spíše šetřit, ale sen o vlastním příbytku se jen tak nerozplyne. Nízkoenergetické domy na klíč však nejsou něčím nedosažitelným, i když se to nyní může zdát. Pomoct může bankovní i nebankovní půjčka. 

Dostatek finančních prostředků rozhoduje 

Ať už se rozhodnete vzít si na vlastní bydlení hypotéku nebo jiný typ bankovní půjčky, případně svolíte k nebankovním úvěrům, vždy jsou rozhodující finanční prostředky a jejich dostatek. I když je pravdou, že naše bonita se dá celkově obejít, stačí, když se zastaví například nemovitost našich rodičů či někoho jiného, kdo k tomu dá souhlas.  

Při sjednávání úvěrů, ať už jsou jakéhokoli charakteru, se poté musíme dobře přesvědčit o tom, že ve smlouvě nejsou žádné zádrhely nebo nesrovnalosti. Zejména pod čarou bývá řada výluk a výjimek, které mohou čerpání hypotečního nebo jiného úvěru značně zkomplikovat nebo znepříjemnit. 

Dědictví jako nejsnazší možná cesta 

Vlastní bydlení se naštěstí může získat i jinak. Nabízí se samozřejmě cesta dědictví, která je vůbec nejsnazší. Pakliže vaši rodiče mají ve své správě nějaké nemovitosti, mohou je na vás přepsat, čímž nabudete nemovitostního majetku prakticky během mrknutí oka. 

Samozřejmě ani dědictví není vždy bezproblémové. Zejména pokud do hry vstoupí ji jiní dědici, kteří se mnohdy objeví těsně po úmrtí blízkého člověka. Žádají jejich podíl a pakliže to není ve smlouvě nějak definované, mají na nemovitost stejný podíl jako vy.  

Není to jednoduché, ale stojí to za to 

Možností, jak získat vlastní bydlení je tedy vícero. Ne vždycky je to jednoduché, ale nakonec to stojí za to. V případě, že se rozhodnete požádat o potřebné finance u bankovní nebo nebankovní společnosti, stavba dřevostavby nebo nízkoenergetického domu na klíč je další krok.