Jak ušetřit za domácnost tisíce

Každá česká domácnost touží v současné době ušetřit. Energie jsou to, co zdražuje rychlostí blesku, stejně tak všechno ostatní stoupá na cenách vlivem aktuální inflace. Pokud si přejete na domácnosti ušetřit tisíce, vyzkoušejte několik jednoduchých vychytávek. S tímto vás už účty za elektřinu trápit nebudou, když dorazí do schránky. 

Ušetřete za vytápění 

V současné době, kdy topíme na plné obrátky, se vyplatí vědět, jak ušetřit za topení. Možností je celá spousta. Předně zkontrolujte kotel. I když se kontrola odborníkem může jevit jako zbytečný náklad, věřte tomu nebo ne, kdyby kotel fungoval špatně, byl by daleko větším výdajem na seznamu.  

Pravidelná kontrola a údržba kotle však není jediný způsob, jak ušetřit za vytápění. Vyplatí se také kontrolovat komín (což je ostatně i zákonná povinnost). K tomuto kroku by však mělo přistoupit už před zahájením topné sezony.  

Také odvzdušněte radiátory, zkontrolujte ventily, které byste měli, v ideálním případě, vyměnit za termostatické. 

Ušetřete za elektřinu 

Jelikož právě cena elektřiny stoupá do nebes, vyplatí se vědět, jak ušetřit právě za elektřinu. Předně odborníci doporučují vypínat spotřebiče, pokud je zrovna nepoužíváte. Zejména v kuchyni si na toto dejte pozor. Gril ani mikrovlnná trouba nemusí být zapojeny do zásuvky, pokud se zrovna nepoužívají. 

Co se také doporučuje, tak je praní úsporným způsobem. Snížením teploty z devadesáti stupňů na šedesát, ušetří se až čtvrtina nákladů. Úsporně jde mimo jiné i mýt nádobí. V myčce můžete spustit pouze ekologický chod, pokud není nádobí moc špinavé. 

Ušetřete také na vodě 

Mimo jiné je možné ušetřit i na vodě. Například se začněte sprchovat místo toho, abyste se „rochnili” ve vaně. Aby však i sprchování bylo ještě více úsporné, investujte do úsporných sprchových hlavic, které namontujete místo té, která v koutu sídlí nyní.  

Stejně tak se vyplatí splachovat chytře. Že nevíte, co to znamená? Namontujte do toalety dvojitou nádržku, která umožní spláchnout třemi nebo šesti litry vody.