Sankce jdou stranou. Lidé se informují hlavně o hodnotě RPSN

Příchod koronaviru poukázal na jednu věc, a sice že Češi nemají našetřeno. Nemají vytvořené takzvané hotovostní polštáře, tudíž ve chvíli, kdy přijdou o práci nemají, z čeho žít. Nemají pokryté své životní náklady a už vůbec nevědí, jak zaplatit výdaje, které lze zařadit do kolonky “mimořádné”. A kvůli tomu, že jejich hotovostní polštář prakticky neexistuje, musí v době největší krize žádat o půjčky. Na internetu se však většinou dočítají o tom, že důležité je sledovat hodnotu RPSN. A tak se na to vážou a nic jiného je v případě výběru půjčky bohužel nezajímá.  

Hodnota RPSN na prvním místě, sankce až na dolních příčkách 

Jelikož jsou půjčky něco, co nás zavazuje vůči někomu druhému měli bychom přistupovat k půjčkám velice opatrně. Neměli bychom se pouštět do půjček, o kterých nevíme zhola nic. Raději bychom se měli informovat o půjčkách s dostatečným předstihem čili ještě ve chvíli, kdy nám na stole neleží konkrétní smlouva. 

Většina lidí však tomuto doporučení rozumí následovně – musím se informovat o hodnotě RPSN, protože ta je nejdůležitější. Právě díky ní poznám, jestli je daná půjčka skutečně výhodná nebo jestli se na výhodnou jenom hraje.  

I když je hodnota RPSN opravdu důležitá, není to jediný důležitý ukazatel, podle kterého bychom měli půjčku vybírat. Svou roli při výběru hraje také výše úroků a v neposlední řadě také sankce, které se účtují za nedodržení podmínek čili například za pozdní splácení. 

Pozor na sankce u flexibilního splácení 

Hitem současnosti je takzvané flexibilní splácení. Mluvíme konkrétně o tom, že žadatelé mají možnost upravovat si podmínky splácení podle toho, jaká je jejich finanční situace. Ještě před dvaceti lety jsme si o tom mohli nechat zdát, dnes je to hlavní požadavek při výběru úvěrů.  

Bohužel tento požadavek jde zároveň ruku v ruce s vysokými sankcemi, o nichž se zejména mladí žadatelé neinformují. Pak jsou nemile překvapení.