Čeští výzkumníci uspěli v Americe a získali s robotem cenu za nejlepší inovaci

Jejich robot určený na přípravu vzorků pro analýzu zdroje infekce zde totiž získal cenu za nejlepší inovaci. Český robotický systém určený pro laboratoře je tak nejlepší inovací v kategorii přístrojové techniky prezentované na vysoce prestižní konferenci zaměřené na oblast analytické chemie a aplikované spektroskopie. Ocenění má podobnou prestiž jako RedDot ve světě designu. Převzali si jej na konferenci PITTCON 2017 v americkém Chicagu zástupci firmy BioVendor Instruments. Robot MALDI COLONYST® je vysoce unikátní a komerčně dostupný laboratorní robot, který automaticky přenáší mikrobiální kolonie z Petriho misky na MALDI destičku s terčíky a umí tak nanést i činidlo. Pomáhá redukovat lidské chyby, zvyšuje tím přesnost identifikace původu dané infekce a předchází riziku chybné diagnózy a další léčby pacientů.

Robot pomocníkem v léčbě

Rychlé a přesné určení zdroje infekce je klíčové pro správnou léčbu pacientů. Moderní mikrobiologické laboratoře vybavené přístroji splňují vysoké nároky. Příprava vzorku k analýze je ale i tak stále závislá na ruční práci laborantů. Lidský faktor je největším potenciálním rizikem v léčebném procesu a pro přípravu i vyhodnocování vzorků během lékařské diagnostiky, kde léčebný proces vždy začíná, je to velmi důležité. Robotická zařízení nepodléhají únavě a stresu. Může podávat stabilní výkony. Zařízení MALDI COLONYST® firmy BioVendor Instruments a.s. reprezentuje tento inteligentní robotický systém určený pro přípravu vzorku pro určení zdroje infekce. Přináší redukci manuální práce, spotřebních nákladů v laboratořích, zpřesnění identifikace zdroje infekce i nižší chybovost. Laboratoř tak zvýší identifikační skóre až o 15 % a ušetří na spotřebním manuálu desítky tisíc korun za měsíc. Jde o první zařízení svého typu na světě pro analytické laboratoře.

BioVendor Instruments a.s. a Univerzita Karlova

Na vývoji zařízení se podílí také tým vědců z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy, která pracuje pod vedením docenta Jaroslava Hrabáka a k tomu i tým absolventů a studentů doktorského studia Vysokého učení technického v Brně, Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, jenž se podíleli na potřebném vývoji kompletní mechaniky, elektroniky, řídicího systému a daných algoritmů určených pro zpracování i analýzu obrazu nezbytných pro celkovou automatizaci procesu. Ocenění MALDI COLONYST® je oceněním více než dvouleté spolupráce na vývoji zařízení mezi BioVendor Instruments a.s. a Univerzitou Karlovou. Toto zařízení dnes používají k vlastnímu výzkumu a brzy bude zaveden i do rutinní klinické praxe.