Jak docílit toho, aby vánoční nákupy nezasáhli do rozpočtu?

Jelikož už se pomalu ale jistě blíží vánoční svátky, měli bychom se naučit, jak na ně vlastně máme naspořit. Většinou nám Vánoce zasahují do rodinného rozpočtu a díky vánočním svátkům většinou nemáme na lednové zaplacení poplatků. To by však nemělo nikdy nastat, a tak si pojďme ukázat, jak tedy na letošní Vánoce trochu naspořit.

Sice už je to na poslední chvilku, ale určitě nám následující tipy pomůžou s finanční situací. Jestliže jste se ještě do nakupování dárků nepustili, měli byst se do nich pustit nyní, protože zanedlouho vypukne to pravé davové šílenství, které v sobě ponese neustálé fronty u pokladen, minimum zboží v regálech či na pultech obchodů a také spoustu prázdných bankovních kont.

• finanční rezerva

Aby vám vánoční nákupy nezasáhly do rodinného rozpočtu, nebojte se sáhnout do finanční rezervy, kterou máte přesně pro takové případy. Tato rezerva se může využít nejen na koupi vánočních dárků, ale také v době, kdy se něco rozbije nebo když dostanete výpověď v zaměstnání.

Tuto rezervu většinou plníte průběžně. Většinou se lidé snaží ji naplňovat průběžně, tedy s příchodem výplaty si dají pár tisíc korun stranou.

• protřiďte šatníky

Další možností, která vám trochu odlehčí finanční situaci spojenou s nakupováním dárků, je rozhodně protřídění šatníků a hození věcí na internetové stránky bazarů. Bazary jsou poměrně navštěvované před vánočními svátky, někteří lidé upřednostňují koupi z druhé ruky, aby tak ušetřili na svých blízkých. Vy však myslete na to, že ať už prodáte věci komukoliv, peníze si schovejte a kupte za ně nějaký ten dárek.

• jednorázové brigády

Před Vánoci se to také bude hemžit jednorázovými, i víkendovými brigádami. Právě zde si můžete vydělat pár tisíc navíc během jednoho víkendu, což se vyplatí. Za takovou tisícovku koupíte hned několik dárků, pokud budete uvažovat ekonomicky.