Vánoce klepou na dveře – už si půjčujete či letos ne?

Máme tady listopad. Poslední podzimní měsíc. Už se pomalu ale jistě snažíme nakupovat na vánoční svátky, protože právě těsně před Štědrým dnem vypukne davové šílenství, při kterém se nebudeme moct dostat z obchodu, protože v něm bude zkrátka narváno. Na Vánoce je třeba se pořádně připravit, a to nejen pečením, ale také nakupováním dárků, které je lepší koupit nyní, než abychom je kupovali tehdy, kdy v obchodech nezbude ani knížka.

Každopádně každým rokem se stává, že lidé si na Vánoce půjčují. Je to většinou z toho důvodu, že si nenašetří, že utrácejí za zbytečnosti. Najednou jim pak dojde, že si možná něco mohli raději naspořit, protože v lednu bez nějakých našetřených peněz nebudou mít na zaplacení klasických poplatků.

Jelikož chceme udělat pro naše blízké ty nejlepší Vánoce, neostýcháme se půjčit si. Jenže půjčit si na vánoční dárky je naprosto zbytečné. Je to jenom další poplatek, který se přičte k těm lednovým a na který v lednu nebudeme mít peníze.

Nebuďte naivní!

Jestli si myslíte, že během vánočních svátků s vámi budou mít banky shovívavost a nabídnou vám výhodnou půjčku, kterou budete moct splatit takřka ihned, tak se šeredně pletete. Banky naopak využívají toho, že lidé si na vánoční dárky půjčují opravdu hojně.

Jestliže se ptáte, proč si vlastně lidé tak hojně na Vánoce půjčují, je to hlavně proto, že se vánoční svátky staly jakýmsi symbolem rozdávání dárků. Už to nejsou svátky, kdy má být rodina spolu, protože pokud by to tak bylo, půjčky by nebyly. Dnes už se lidé předhání v tom, kdo obdaruje blízkého lepším a hlavně dražším dárkem, který si běžně nemůžou dovolit, ale jelikož jsou Vánoce, tak si klidně půjčí, protože do roka to zase splatí. Jenže takové uvažování je naprosto šílené.

Raději nekupujte nic, když si to nemůžete dovolit

Letos se nad tímto zkuste zamyslet. Zamyslete se nad tím, jak vám půjčka vloni zkomplikovala život, jak vám zkomplikovala vaše finance. Rozhodněte se raději koupit něco levného. Pokud na dražší dárky nemáte, vzdejte se jich. Blízcí přece nevědí, čím je chcete obdarovat, nebudou zklamaní, pokud nedostanou to, co jste jim původně chtěli koupit.