Jak si hlídat své finance?

S příchodem koronavirové krize se ukázalo, kolik lidí má vytvořený hotovostní polštář. Zatímco někdo tento polštář vyhotoven měl, jiný stěží přežil první týdny, během kterých bylo mnoho závodů a podniků uzavřených. Právě koronavirová krize ukázala, jak s penězi neumí drtivá většina hospodařit. To nás vede k otázce, jak si hlídat své finance? Pokud jste neměli vytvořený hotovostní polštář nebo pokud jste uplynulé měsíce stěží přežili, jistě se ptáte, jak své finance lépe hlídat. Už se nechcete dožít chvíle, kdy byste se se svými financemi dostali na nulu.  

I odborníci jsou toho názoru, že rodinné finance jsou velice choulostivá záležitost a že strážit rodinné finance je poměrně komplikovaná věc. Existuje však několik tipů či rad, které, když budete aplikovat do praxe, vám finance ohlídají.  

Vytvořte si nákupní seznamy 

Podle posledních průzkumů Češi nejvíce utrácí za jídlo. Kdysi bylo řečeno, že průměrný Čech spotřebuje během měsíce jídlo za zhruba tři tisíce korun. Dalo by se říct, že spotřeba jídla a tudíž i útrata za potraviny v posledních měsících vzrostla. 

Pokud chcete chránit a hlídat své finance, měli byste se vyvarovat zběsilému nakupování potravin a jídla. Lidé mají tendenci nakupovat všechny věci ve slevách nebo mají tendenci utrhnout se ze řetězu. Tomuto bezhlavému nakupování potravin se vyvarujete tím, že si sestavíte nákupní seznam. Ideální by bylo, kdyby nákupní seznam obsahoval potraviny na celý týden. Tím dostanete především svou útratu za potraviny pod kontrolu.  

Říkáte si, že nákupní seznam nefunguje? Není to tak. Je to taková psychologická hra, což potvrzují i odborníci. Ti jsou toho názoru, že nemáme tendenci nakupovat jiné věci, než které jsou na oněm seznamu.  

Mějte omezený týdenní rozpočet 

Chcete udržet své finance pod kontrolou? Pak je načase stanovit si týdenní rozpočet, který budete dodržovat. Zjistěte si, jaké jsou vaše obvyklé výdaje během týdne a onu částku si vyberte. S tou se snažte vyžít a na kreditní kartu nesahejte.