Co dělat se svými financemi v době krize? Investovat nebo uspořit?

To, že venku panuje krize, to všichni víme. Jenže nabízí se otázka, co v této krizi dělat? Tedy především co máme dělat se svými financemi? Ukázalo se, že Češi nemají zrovna velký hotovostní polštář a že v době krize nevydrží se svými penězi zrovna dlouho. To Čechy vede k názoru, že mají rozhodně začít víc spořit. Přece jenom ta největší ekonomická krize přijde a člověk nyní neví, co v aktuální situaci čekat. Vše se mění rychle z hodiny na hodinu a je opravdu otázkou, co bude zítra nebo za hodinu. Jiní lidé jsou však toho názoru, že peníze, které jste si možná už stihl odložit stranou, je dobré investovat.  

Samozřejmě v případě investování platí, že člověk by měl investovat jenom tolik, kolik ho ve skutečnosti nezruinuje. Mluvíme tu konkrétně o třeba pětadvaceti procentech úspor nebo příjmů. Není dobré sázet veškeré své peníze na jednu kartu, při investování o peníze můžete přijít.  

Investování se vyplatí 

I když se před investováním na mnoha webech varuje, je třeba říct, že na investování není nic nebezpečného. Pokud se tedy přijme fakt, že člověk může přijít o své peníze. Pokud k tomu však bude přistupovat se střízlivým pohledem a nebude do investic “sypat” víc, než kolik má na svém účtu, je to v pořádku.  

Je však samozřejmě nutné dodržovat několik pravidel. Například nikdy neprodávejte své investice v krizi, nakupujte ve slevě a pravidelně diverzifikujte své portfolio, ať nejste závislí jenom na jednom typu investic.  

Do čeho investovat? 

Pro začínající investory, kteří nechtějí příliš riskovat se svými penězi jsou vhodné například ETF. Jedná se konkrétně o skupiny akcií, které vydělávají hlavně z dlouhodobého hlediska. Pak tu máme také dluhopisy, které jsou v současné době velice žádané, i když neslibují prakticky žádný výnos.  

A co se týče dalších investic, ovšem už těch, které vyžadují vyšší prvotní vklad, za zvážení stojí například nemovitosti.