Průměrná mzda v ČR? 30 tisíc!

Na začátku roku se Česká republika potýkala s mnohým. Nejdříve to bylo ukrutné zdražování potravin a pohonných hmot, v poslední době druhý vlna zavedení elektronické evidence tržeb. Oba tyto faktory vedly k nezvykle vysokému růstu inflace, která se už nyní dotýká čísel dvě celá čtyři a má stále stoupat. Bohužel se však zdražovací situace nejspíše nezlepší, protože úroda zkrátka nebyla nic moc. Díky špatným podmínkám, které křížily cestu dobré úrodě, se nyní musíme potýkat s příliš drahou zeleninou. Své si odnese i olivový olej, který taktéž bude velmi drahý.

Co je ovšem pozitivní, tak je zvyšování mezd, do které se zapojila zhruba pětina všech firem v České republice. Možná za to může právě toto rozhodnutí a možná ne, ale díky něčemu nám vzrostla průměrná mzda v České republice. To je velmi dobře, protože si nyní budou moci lidé sáhnout na krásných takřka třicet tisíc korun, a to rozhodně jen tak na ulici nenajdou. Během loňského čtvrtletí se meziročně mzda vyhoupla na příjemných devětadvacet tisíc korun tři sta dvacet, což už se opravdu dá považovat za hranici třiceti tisíc.

Český statistický úřad

Jedná se zhruba o čtyři celá dvě procenta, která symbolizují tento růst. Pokud bychom však zvažovali reálná procenta, zastavíme se na čísle dva celá osm procent, a to kvůli současné výši inflace. Tyto informace podal Český statistický úřad.

Ovšem mzdy ve čtvrtletí jsou vždy výrazně vyšší než třeba celoroční průměr, to je jistá a všeobecná věc. Firmy se totiž na konci roku potýkají s vyplácením takzvaných třináctých platů. Proto se není čemu divit, když mzdy ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly příjemných osmadvaceti tisíc sto padesáti dvou korun. I když však platy porostou, my to ani nepoznáme. Právě díky zdražování se totiž nakonec octneme právě na stejné výši, jako každý předešlý měsíc. Ovšem dobrý pocit z dobře odvedené práce, když spatříme výplatní pásku, ten stále bude na místě, o tom není pochyb.