Svět hypoték opět plný nových ustanovení

Kolem světa hypoték se neustále točí několik havranů s mnoha otázkami. Neustále se v tomto světě něco děje, proto je téma „hypotéka“ neustále dokola omílané téma, které zajímá zejména ty, kteří si chtějí sáhnout na své vlastní bydlení. Mnozí lidé se však se svým snem o vlastním bydlení musí rozloučit. Současný svět hypoték díky mnohým nový ustanovením neumožňuje (či lépe řečeno nebude umožňovat) schválení žádosti o hypoteční úvěr zejména mladým lidem, kteří doposud neměli šanci si našetřit dostatečné množství peněz.

Především mladí lidé jsou ti, kteří po hypotéce doslova prahnou. Nechtějí platit nesmyslně vysoké sumy za nájem, když mohou stejné sumy platit na vlastní bydlení. Díky neustále rostoucím cenám nemovitostí se však banky rozhodly pro zpřísnění pravidel, díky kterým si na hypotéku nedosáhne takřka žádný mladý člověk. Mnohá ustanovení vejdou sice v platnost až na podzim tohoto roku, ovšem už nyní klesá zájem o hypoteční úvěry.

Mnozí lidé zůstávají stále ještě v naději. Myslí si, že se jedná jenom o jednu velkou hypoteční bublinu, která zanedlouho praskne. Je jistá možnost, že bublina praskne, vždyť když nebude zájem o hypotéky, nebude zájem ani o nemovitosti, které najednou budou muset jít s cenou dolů. Ostatně kdo ví, kdy se toto stane – jestli vůbec. Buďme proto realisté a prozraďme si nová ustanovení, která vejdou v platnost zanedlouho.

Nebudete moct splácet vysoké splátky

Zanedlouho vejde v platnost to, že lidé nebudou moct splácet více, než je 45 procent jejich čistého měsíčního příjmu. Při tak vysokých cenách nemovitostí a ještě vyšších hypotečních úvěrech si na své vlastní bydlení nedosáhnou zejména ti, kteří mají čistý měsíční příjem 25 tisíc korun. Bohužel tito lidé by mohli splácet pouze pár tisíc korun měsíčně, což je při půjčce sedm či osm milionů naprosto zbytečná suma.

Nebudete si moct vzít libovolný úvěr

I výše úvěru je ovlivnitelná. Člověk si říká, že si může půjčit tolik, kolik chce, jenže i to je ovlivněno příjmy. Výše hypotečního úvěru nesmí být vyšší, než je devítinásobek čistého ročního příjmu.