Zbytečné nakupování: tipy, jak mu odolat

V současné době, kdy bojujeme s neutuchajícím zdražováním, má řada lidí přesto tendenci utrácet za zbytečnosti. Jenže některé věci k životu opravdu nepotřebujete, což se ostatně zjišťuje velice brzy – už prakticky pár dní poté, co jsme si nové boty nebo sukni koupili. Pokud se chcete zbytečnému nakupování vyhnout, prozraďme si několik tipů, jak tomuto dnes ruinujícímu návyku hravě odolat. 

Když nakupování, tak se seznamem 

Ať už míříte do supermarketu, nebo potřebujete doplnit svůj stávající šatník o nezbytnosti, nakupujte se seznamem. Je to taková pomyslná psychologická hra, která v tomto světě víc, než funguje. Když budete mít seznam, nebudete mít tendenci koukat po jiných věcech, jež se na seznamu nenachází.  

Díky seznamu navíc v obchodě strávíte i méně času, a tím pádem tedy minimalizujete pokušení dvojnásobně. A to stojí za vyzkoušení, nemyslíte? 

Nakupujte vždycky s hotovostí 

V ideálním případě choďte nakupovat pouze s hotovostí. Kreditní karta sice obsahuje jistý obnos peněz, na druhou stranu zde platí pravidlo „dobrý sluha, špatný pán”. Raději si vyberte na týden dopředu a s touto částkou disponujte. Když vám něco zbyde, skvělé, máte ušetřeno. Pokud však jen stěží vyjdete, sáhněte si do svědomí a zjistěte, jestli jste nutně museli utratit za všechno, za co jste reálně utratili.  

Když budete nakupovat s hotovostí, budete vidět, jak vám peníze reálně mizí. A opět tím pádem zatížíte svou psychiku a uvědomíte si cenu peněz. 

Přestaňte používat emoce 

Stejně jako ve světě investování nejsou emoce na místě, platí to také v případě rodinných financí a nakupování. Nechoďte do obchodu na základě svých vlastních emocí, které zrovna pociťujete. Ale navštěvujte obchod opravdu až ve chvíli, kdy je to zapotřebí, kdy za vás nepromlouvá pouze vaše touha si udělat radost.