Domácnosti začínají schraňovat historické mince

Co schováváte v šuplících? To je otázka, na kterou by každý odpověděl něco jiného. Stále více lidí by však odpovědělo, že v šuplících skrývají historické a pamětní mince, případně jiné sběratelské numismatické předměty. Nedávné průzkumy ukázaly, že Češi ve svých šuplících skrývají historické mince v celkové hodnotě čtyřicet miliard korun.  

Každým rokem se koná celá řada numismatických aukcí, vloni se na takových aukcích prodaly mince a různé medaile za více jak 465 milionů korun, a to je o více jak pětapadesát milionů více než v předchozím roce, dokonce je to o 165 milionů více než v roce 2016. Češi najednou přichází na to, že schovávat si takové staré mince, to z nich jednoho dne může udělat miliardáře.  

Mnozí lidé už třeba takovými miliardáři jsou, ve svých šuplících totiž mohou ukrývat mince, které by už nyní prodali za miliony či miliardy. Vždyť skutečně v českých domácnostech jsou ukryté mince v přepočtu za čtyřicet miliard korun.  

Co se vloni kupovalo nejvíce? 

Pokud bychom měli vyjmenovat to, co se nejvíce vloni kupovalo, zmínili bychom platné oběživo, konkrétně speciální emise dvacetikorun, která se vydávala ke stoletému výročí České republiky. Právě na tyto mince se stály fronty, lidé však jednoho dne nebudou litovat. Takové mince budou mít jednoho dne obrovskou hodnotu.  

Proč investovat do mincí? 

Ptáte se, proč by se vůbec mělo do mincí investovat? Důvodů je mnoho. Například jsou snadno přenositelné (myslíme to jak fyzicky, tak je možné mince přenášet z generace na generaci). Kromě toho mohou sloužit jako zajištění na důchod. Je to navíc jedna z nejméně kolísavých investic. Svou hodnotu neustále získává, čím déle ji budete držet, tím více později utržíte, pokud ji budete chtít jednoho dne prodat někomu, kdo o ně bude stát. Prodávat je však samozřejmě nemusíte a můžete je předat další generaci.