O čem se informovat dřív, než podepíšete smlouvu s poskytovatelem půjčky?

O půjčky se dnes žádá opravdu velice často. Pro lidi je to takový spasitel nebo záchrana v mnohých situacích. Nejčastěji si o půjčky žádají ti, kterým nestačí finanční zásoba na úhradu mimořádných nákladů. Také si o půjčky často žádají ti, kteří chtějí jet na dovolenou, ale nemají dostatek financí, nebo kteří chtějí dětem zaplatit kroužek, na který opětovaně není zrovna mnoho peněz. V případě, že patříte k lidem, kteří si chtějí půjčit, doporučujeme vám, abyste byli opatrní, a to ať už si budete žádat o půjčku v bankách nebo se rozhodnete požádat o nebankovní půjčku. 

I když v nedávné době Česká národní banka strouhla seznam poskytovatelů půjček, stejně se najdou poskytovatelé, kteří nabízí neférové finanční produkty. Buďte proto neustále ostražití, ptejte se na všechno, čemu nerozumíte, všímejte si chování poskytovatele půjček a nepodepisujte smlouvu, kterou jste si nepročetli. 

Kromě toho vám přinášíme ještě několik tipů na to, o čem se informovat dřív, než smlouvu podepíšete. 

Informujte se o sankcích a poplatcích

Důležité pro vás jsou informace týkající se sankcí a poplatků. Většinou jsou popsány ve smlouvě pod čarou a malinkým písmem. Sankce a poplatky se mohou týkat hlavně pozdního splácení nebo brzkého splacení půjčky, sankce a poplatky však mohou být naúčtovány za zprostředkování půjčky nebo třeba jiných, někdy zcela nesrozumitelných důvodů. 

Informujte se o úrocích

Stejně důležité je se informovat o úrocích. Informujte se o tom, jak vysoké úroky jsou první rok a jak vysoké jsou úroky nadcházející roky. První rok se často v úrocích liší od ostatních let, první rok bývá často úrok velice výhodný, nadcházející roky jsou však nadmíru nevýhodné. 

Informujte se o hodnotě RPSN

Hodnota RPSN je trochu něco jiného než úrok. Informujte se proto i o tomto. Mnozí poskytovatelé půjček se cukají, když musí na takovou otázku odpovídat, odpověď však získejte, ať se vyhnete v budoucnu nepříjemným překvapením.