Podle čeho banky rozhodnou, jestli vám půjčku dají nebo nedají?

Lidé si v současné době jsou ochotni půjčit opravdu na cokoli, ovšem neuvědomují si, že jejich nerozvážné půjčování si je může dostat do pořádného maléru. Nejeden člověk se díky neustálému půjčování dostal do dluhové pasti, ze které se nemohl dostat či ze které mu nepomohl ani době propracovaný splátkový kalendář. Jelikož si dnes lidé půjčují tak často, nemůžeme se divit tomu, že banky zkrátka nepůjčují každému a že si dávají na čas s rozhodnutím, komu půjčí a komu naopak nepůjčí. Mnozí lidé se díky tomu na banky už neobrací, ale naopak se obrací na nebankovní instituce, kde je schválení půjčky takřka jisté. Pokud však chcete požádat o půjčku u banky, možná vás zajímá, podle čeho se banky rozhodují, jestli vám danou půjčku schválí nebo neschválí.  

Banky se rozhodují podle bonity 

Než dojde ke schválení nebo případně k zamítnutí žádosti o půjčku prověřují si banky u každého žadatele takzvanou bonitu. Jinými slovy si banky zjišťují jeho předpokládanou schopnost poskytnutý úvěr splatit. Podle zjištěné bonity se dokonce stanovuje i výše poskytnutého úroku danému žadateli o půjčku. Čím vyšší bude vaše bonita, tím nižší bude poskytnutý úrok.  

Banky se dívají také do registru dlužníků 

Banky nejsou jako nebankovní instituce nabízející půjčky bez registru, banky se dívají do registru dlužníků. V případě, že jste v minulosti nebyli zrovna skvělým dlužníkem, může vám to zmařit snahu o získání úvěru. V registrech se totiž banky dočtou o prodlení se splátkami úvěrů či se splátkami leasingu či o podobném pozdním splácení.  

Máte ručitele? 

Hrát do karet vám může to, když budete mít někoho, kdo za vás bude ochotný doslova strčit ruku do ohně. Pokud máte ručitele, banky k vám budou přistupovat trochu s přimhouřenýma očima. Pomoct může také spolužadatel.