Vlastní bydlení? Střední třída na něj už bohužel nedosáhne

Po vlastním bydlení sní jistě každý. Nemusí se však jednat o svůj vlastní dům, ale stačí svůj vlastní pozemek, který by stačil na postavení takového hezkého domečku. Nicméně získat hypotéku se aktuálně stalo opravdu velice těžké – zpřísnění podmínek je bohužel tady. Hypotéku je teď velice těžké získat, ale lidé nelelkují a rychle si o ni žádají, dokud nebudou ještě více podmínky zpřísněny. Hlavně doku nebude růst úroková hypoteční sazba, která se najednou řítí do naprosto obrovských rozměrů.

Průměrné sazby hypoték nám ještě donedávna ukazovaly „pouhá“ dvě procenta, ale bohužel se v poslední době opět ukazuje, že pozvolna stoupají a že už se od těchto dvou procent opravdu vzdalují. Navíc na hypotéku se poslední dobou dívá skrz prsty hlavně Česká národní banka, která se do toho rozhodla rapidně zasáhnout. Rozhodla se míchat do těchto věcí hlavně proto, že dostala během loňského roku několik upozornění a doporučen, které se týkaly nesplácejících klientů, což se jí rozhodně nelíbí. Není se tak čemu divit, proč se tedy nakonec rozhodla prosadit si novelu zákona, která právě tyto podmínky pro zisk a následné splácené hypotéky upravuje a hlavně zpřísňuje.

Co má tato novela dělat?

Aktuální nová novela má dát naší centrální bance zelenou při stanovování limitů LTV a také při dalších jiných limitech, které se týkají našich příjmů a všech splacených úvěrů. Pokud ale budou limity upraveny tak, jak Česká národní banka zvažuje, na hypotéku by opravdu dosáhla jenom jakási hrstka vyvolených, mezi něž ale průměrně vydělávající rodina rozhodně nepatří. Podle všeho si Česká národní banka touto novelou řádně upevnila své pravomoci, které jsou však teď nevýslovně silné.

Jestliže toužíte po příkladu, pak se zaměřme na takový pražský byt, který stojí půl milionu. Pro jeho hypotéku by bez této novely stačil tedy půl milion a čistý příjem třicet tisíc měsíčně. Po této novele, pokud by k takovým úpravám došlo, by se však vyžadoval čistý příjem minimálně sedmačtyřicet tisíc. Při horší variantě až pětasedmdesát.