Když stát rozdává peníze. Kolik může získat rodina s dětmi?

Založit rodinu – k tomuto kroku se odhodlá jednoho dne každý z nás. Než však založíte rodinu, měli byste mít stabilní zaměstnání, dům a nějaké spoření, které bude jistota, že se neoctnete na ulici. Mnozí lidé však zakládají rodinu, aniž by měli majetek či nějaké peníze v kasičce na nočním stolku. V tomto případě spoléhají na stát, co jim stát za to, že založili rodinu, nabídne. Sice stát rozdává peníze rodinám s dětmi, ale nejedná se o miliony, jak se mnozí domnívají.

Ať už rodinu plánujete nebo už jste rodinu založili, měli byste vědět, co můžete dostat od státu. I když se to možná nezdá, rodiny s dětmi mají oproti jednotlivcům pár výhod.

Rodiny s dětmi mají daňové úlevy

Z rodičovství samozřejmě dostanete nějakou sumu peněz, která vám bude chodit na účet. K tomu chvilková mateřská a následují i daňové úlevy, o nichž ví z počátku minimální množství rodičů. Těmi daňovými úlevami máme na mysli nižší daň z příjmů, což se týká těch, kteří pracují – tedy těch, kteří mají povinnost daň platit.

Nižší daně z příjmů se odborně nazývá daňové zvýhodnění a jeho výše se stupňuje dle toho, kolik dětí živíte. Pokud živíte jedno dítě, daňová sleva na dítě je něco málo přes patnáct tisíc korun (konkrétně 15 204 korun). Na druhé dítě je sleva 19 404 korun a na třetí a další dítě je sleva 24 024 korun.

Při porodu je nárok na porodné

 

Abyste získali porodné, musíte doložit doklad totožnosti, dále také rodný list dítěte a doklad o výši příjmů. Zažádat je možné do jednoho roku od narození dítěte.

Pánové mají nárok na otcovskou dovolenou

V době šestinedělí mohou pánové požádat o otcovskou dovolenou, která je nově založena letos. Výpočet se provádí stejně jako u mateřské, důležité jsou tedy příjmy jedince. Nejedná se sice o dlouhou dovolenou, ale mamince se tímto pomůže s péčí o miminko.