Zaměstnavatelé se přizpůsobují zaměstnancům. Lidé volí brigády

Zaměstnanecká krize se překulila i do nového roku a podle všeho jí není ještě ani zdaleka konec. Zatímco mnozí zaměstnavatelé se rozhodli investovat do robotů, stále je zde mnoho zaměstnavatelů, kteří si roboty nemohou dovolit, proto si chtějí udržet své stávající zaměstnance a hledají další pracovníky, kteří by byli ochotni pracovat právě v jejich firmě. Jenže aktuální průzkumy ukazují, že lidé bez práce volí raději brigády, které jsou stejně placené jako hlavní pracovní poměry, ale nejsou dlouhé dlouhých osm hodin. Aktuální průzkumy také ukazují, že zájem roste o takzvané mikrozaměstnávání, čemuž dávají zaměstnavatelé zelenou.

V současné době nabízí pracovní trh v České republice více jak 230 tisíc volných pozic. I když se to zdá být jako opravdu obrovské číslo, je nutné si uvědomit, že je v Česku více jak 200 lidí bez práce. Otázkou tedy je, proč ti nezaměstnaní nevyplní volná místa. Odpověď je však prostá, a sice muselo by se investovat do rekvalifikace zaměstnanců. Jen těžko půjde učitelka do strojírenské firmy či horník nepůjde učit na vysokou školu.

Je však nutné říct, že mnohé firmy nekladou důraz na to, jakou školu jejich pracovníci vystudovali, jelikož potřebují opravdu každou volnou ruku. I přesto je však nevyhovující kvalifikace velkou překážkou, která znemožňuje obsadit volná pracovní místa.

Zaměstnavatelé se přizpůsobují

Je nutné ale říct, že zaměstnavatelé začínají opravdu přizpůsobovat svým zaměstnancům. Jsou ochotni přidávat na platech, dokonce jim nabízí různé zajímavé benefity, o kterých jsme ještě nedávno nemohli ani snít. Zaměstnavatelé jsou v současné době dokonce ochotni učit starší lidi novým věcem.

Někteří nezaměstnaní zůstanou nezaměstnaní

I když je tedy očividné, že množství nezaměstnaných by skutečně zaplnilo volné pracovní pozice, na druhou stranu se musí také konstatovat, že existuje skupina nezaměstnaných, která zůstane nezaměstnaná. Jedná se o lidi na úřadech, kteří jsou na úřadech evidováni už dlouhé měsíce a kteří nejsou ochotni se zapojit do pracovního procesu.