Živnostníci a daně. Kde berou na platbu daní peníze?

Leden, únor a březen – to jsou měsíce, kdy drobní živnostníci i velcí podnikatelé řeší jediné, a sice daně a daňová přiznání. V těchto měsících jsou povinni daňové přiznání vyplnit a odevzdat na příslušném finančním úřadě. V současné době sice mají někteří podnikatelé své daňové poradce, tudíž mohou daňová přiznání odevzdávat později, je to však stále povinnost, která se jen odkládá na později. V případě, že patříte k lidem, kteří nepodnikají, možná by vás zajímalo, kde živnostníci berou peníze na daně. Sáhnou do úspor nebo si na splátku daně půjčí?

Termín zaplacení daně z příjmu byl i letos stanoven na první dubnový den. Do tohoto dne musely být vypočtené daně také zaplaceny, prvních pár dnů po splatnosti termínu se ještě neodevzdání platby tolerovalo, později to bylo pokutováno. To však neodpovídá na otázku, kde živnostníci vzali peníze na

letošní platbu daní. V nedávné době si stěžovali na to, že daně jsou příliš vysoké, tudíž se nabízí otázka, jestli si na své daně nemuseli půjčit.

Většina živnostníků ví, kolik měla zaplatit

Drtivá většina živnostníků si už na konci loňského roku vypočetla přibližnou částku, kterou bylo potřeba zaplatit. To znamená, že už se na platbu vypočtené částky připravovali, tedy si šetřili. Zhruba sedm z deseti dotazovaných živnostníků tvrdí, že je částka nemohla překvapit.

Hlavně opravdu tři čtvrtiny osob samostatně výdělečně činných pečlivě sledují své příjmy a výdaje, o daních z příjmu mají jasný přehled. Zhruba třicet procent lidí ví aspoň odhadem, jak je to s jejich příjmy a budoucí daní.

Živnostníci využívají paušál

Jelikož drtivá většina živnostníků přiznává výdaje paušálem, nevychází jim daně tak vysoké, jak by si člověk myslel. Mohou si na to tedy bedlivě našetřit. Je však pravdou, že i tak jsou pro mnohé daně nadmíru vysoké, každý devátý živnostník zvažuje možnost využít daňové ráje. Dokonce s daňovými ráji mají dva živnostníci ze sta své zkušenosti.