Jak si vydělat peníze, pokud vám ještě nebylo osmnáct

Rádi byste si ke svému kapesnému přivydělali vlastní peníze a našli si brigádu, ale ještě vám nebylo 18 let? Žádný problém! V následujícím článku si rozebereme, jaké podmínky musíte vy a váš potenciální zaměstnavatel splnit, a také vám nabídneme tipy na nejlepší pracovní pozice pro teenagery. 

Na začátek trocha teorie 

Ještě, než se pustíme do popisu možných pracovních pozic, je nezbytné se ve stručnosti zmínit o tom, jaké jsou podmínky práce u mladistvých zaměstnanců. Podle zákona totiž můžete od 15 let oficiálně vykonávat práci, musí však splňovat některé základní charakteristiky, tak aby nemohlo dojít ke zneužívání. 

Předtím, než podepíšete svoji první pracovní smlouvu, musíte mít především ukončenou povinnou školní docházku. Mezi další podmínky pak patří maximální doba práce 8 hodin v kuse nebo 40 hodin týdně. Zároveň není možné ve věku do 18 let pracovat na noční směny nebo v náročných pracovních podmínkách například při těžbě. 

Tipy na konkrétní brigády 

Pokud už známe podmínky, které musí nezletilí pracovníci splňovat, můžeme si představit některé z nejoblíbenějších brigád. 

Obecně platí, že mladiství preferují nenáročnou a časově flexibilní práci. Jednou z oblíbených možností, jak si přivydělat je například roznos letáků. Velkou výhodou je, že si roznášení můžete rozplánovat podle vašich časových možností, a navíc využít třeba i pomoci kamaráda. Nemusíte také docházet na žádné místo, kde je nutné pracovat ve stanovených podmínkách. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že při roznosu nachodíte velké vzdálenosti. 

Poměrně snadný přivýdělek nabízí také venčení domácích mazlíčků. Zejména ve městech spousta rodin nedisponuje dostatečným časem na to, aby se mohli svým mazlíčkům věnovat, a proto hledají tento způsob výpomoci. Pokud máte rádi zvířata, můžete spojit příjemné s užitečným a přijít si i na zajímavé peníze. 

Pokud jste spíše konzervativnější a lákají vás běžnější pracovní nabídky, můžete zkusit různé druhy výpomocných prací ve výrobních provozovnách nebo třeba vybalování zboží v obchodech. Dobrou variantou je také nabídka pomocné ruky vašim známým.