Tipy, jak se vyhnout půjčkám

Půjčování peněz je v dnešním světě naprosto běžné. Lidé si půjčují takřka denně. Mnoho lidí ty, kteří si půjčují, odsuzují, ale nikdo si neuvědomuje, že se do takových situací může dostat každý z nás. Může se stát, že nebudeme mít na zaplacení poplatků, že ztratíme práci nebo že třeba vážně onemocníme. Situací je opravdu mnoho, proto bychom neměli odsuzovat ty, kteří si půjčují, protože i my si můžeme někdy půjčit.

Samozřejmě existují způsoby, jak se půjčkám můžeme vyhnout. Mnohdy nám nepomůžou s velkými částkami, ale pokud nebudeme mít na zaplacení třeba poplatků další měsíc, pak nám s tímto problémem následující tipy mohou pomoct.

Tipy se samozřejmě točí kolem toho, jak si výborně spořit, jak vůbec spořit začít či jak se spořením dosáhnout toho, že si našetříme opravdu hodně. Pouze šetření nás přece může zachránit před zbytečnými půjčkami, které se týkají třeba jen pár tisíc korun.

Už máte finanční rezervu?

To nejlepší, co byste měli udělat, pokud se nikdy nechcete dostat do koloběhu půjček, je to, abyste měli svou jistou finanční rezervu. Finanční rezerva je tu vždycky, když potřebujete. Je jednoduché si ji udělat, jenom musíte mít silnou vůli, která vás vždycky zarazí, pokud budete chtít peníze z finanční rezervy dát do něčeho, co je zbytečné.

Finanční rezerva nám mnohdy pomůže zaplatit poplatky na další měsíc, pokud by se náhodou stalo, že bychom neměli příjem v dalším měsíci. Většinou pokryje nejen nájem, ale také i poplatky za vodu či plyn nebo telefon. Nejlíp ji vybudujete tak, že z výplaty budete vždycky pár tisíc odkládat stranou. To je asi ten nejlepší a nejrychlejší způsob, jak si našetřit.

Děláte levnější nákupy?

Další, co rozhodně musíte udělat, pokud si chcete trochu naspořit a neutratit vše najednou, je to, že začnete dělat trochu levnější nákupy. Odpustíte si tak tři oplatky a koupíte si jenom jednu oplatku, nekoupíte si celozrnnou bagetu za patnáct, ale za pět korun. I takové drobnosti se pak na konečné ceně projeví a vy tak snížíte svůj potřebný rozpočet, ale zvýšíte uspořené peníze na bankovním kontu.